CO JE TO
EUROJACK

Eurojack je evropský seriál dřevorubeckých závodů s dlouholetou tradicí. Nejstarší závod se koná již více jak 35 let.

Dřevorubecké závody vznikly začátkem 20. století v Kanadě v dřevorubeckých kempech. V poslední 30 letech se mohutně rozšířily do Evropy a před více jak 10 lety získaly svou dnešní podobu – daly vzniknout evropskému seriálu Eurojack – sportu pro nejtvrdší soutěžní dřevorubce současnosti.

Vrcholoví sportovci předvádějí velkolepé a napínavé disciplíny jako jsou přesekávání kmenů, řezání velkými ručními pilami, řezání upravenými motorovými pilami, házení sekerou, stromolezení a jiné. Umění sportovců není jen o síle a vytrvalosti, ale zejména o technice, přesnosti a soustředění.

Při závodech Eurojack je k vidění neobyčejné náčiní jako jsou speciální ruční pily z Ameriky a Nového Zélandu, závodní sekery z Nového Zélandu a Austrálie nebo specilně postavené a upravené silné motorové pily Powersaw, které mají až 70 koní. Toto vše zaručuje pro publikum napínavou podívanou.

Dřevorubecký seriál Eurojack se skládá z 5 závodů, které se konají v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Čeksé Republice a Francii. Od roku 2018 mají nově i své Mistrovství Evropy ženy.

Každý závod seriálu Eurojack se skládá ze dvou části. První den se koná kvalifikace, do které se může přihlásit jakýkoliv závodník, kterému bylo nejméně 18 let (od 16 let s písemným souhlasem rodičů) a disponuje vlastním vybavením. Z této kvalifikace postupuje 8 až 11 nejlepších závodníků do finále, které se koná druhý den. Do finále je automaticky kvalifikováno 10 sportovců, kteří průběžně vedou seriál Eurojack, takže ve finálovém závodě se představí 20 současně nejlepších závodníků seriálu.

Sportovci během závodu měří síly v různých dřevorubeckých disciplínách. Celkem jich pravidla seriálu Eurojack definují v katalogu disciplín třináct. V každém závodě se pak musí objevit tři základní – ruční pila, ležící kmen a létající kotouče. Každý pořadatel pak může doplnit do kvalifikace další maximálně dvě a do finále až čtyři disciplíny z katalogu.

Tento sport se stává stále oblíbenějším. Svědčí o tom jednak konání vlastní soutěže pro ženy stejně jako rostoucí počet závodníků v juniorském věku.

DISCIPLÍNY